نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


گاهی اوقات این زایمان با تاخیر همراه است که دلایل آن را می توان در ناتوان بودن سگ در به دنیا آوردن توله، تخمین نادرست زمان بارداری، نادرستی تاریخ جفت گیری و … جست و جو کرد. 

نشانه های بارداری سگ

همزمان با بارداری، هورمون هایی از غدد درون ریز سگ ترشح می شوند. سینه های سگ صورتی و بزرگ می شود. بعضی از سگ ها دچار افسردگی در بارداری و کم اشتهایی و بعضی نیز اشتهای زیادی دارند. از هفته پنجم شکم سگ بزرگ خواهد شد. بهتر است نشانه های بارداری سگ را بشناسید و با توجه به آنها مراقب این حیوان باشید و در زمان زایمان نیز در کنار سگ باشید و پشت پا و شکم او را ماساژ دهید.

 

 

دوران بارداری سگ

نحوه زایمان سگ

سگ ها نیز مانند تمام پستانداران در سه مرحله زایمان می کنند. در مرحله اول مادر برای زایمان آماده خواهد شد. در این مرحله رحم مادر به صورت کمی منقبض است. دمای بدن سگ ماده به ۳۷ تا ۳۶.۵ می رسد. در این حالت انقباض رحم سگ آرام آرام  بیشتر می شود. به طور معمول این گرفتگی و سفتی در هر ۷ دقیقه به بعد رخ می دهد. این سفت شدن توله ها را کم کم وارد گردن رحم می کند. سگ در این مرحله دارای چنین نشانه هایی است: اشتها ندارد، به پهلوهای خود نگاه می کند، التهاب و منبسط شدن فرج، آماده کردن جایگاه خواب، لیسیدن فرج، منبسط شدن شکم، پدیداری ترشحات موکوسی، خرخر می کند و قدم می زند.

نشانه های سگ باردار

احتمال حالت تهوع در سگ باردار بعد از غذا خوردن وجود دارد. بعضی از سگ ها در این دوران اشتهای قابل توجهی دارند.

در مرحله دوم زایمان سگ، شاهد بیرون آمدن مایعات، پرده های جفت و رویت توله ها در دهانه ورودی واژن هستیم. سگ مادر در این حالت بر روی یک پهلو قرار می گیرد و با زور زدن سعی در خروج توله ها دارد. این زایمان در راستای طول انجام می شود. در این حالت پشت توله ها به طرف بالا و پشت مادر است. بهتر است افراد غریبه اطراف سگ نباشند.

نحوه زایمان سگ

در مرحله سوم زایمان جفت بعد از بیرون آمدن توله ها خارج می گردد. جفت پس از ۵ دقیقه از بیرون آمدن بند ناف یا توله بیرون می آید. اجازه لیسیدن توله ها را به سگ مادر بدهید. اجازه ندهید توله های مرده خود را بخورد. چون ممکن است بیمار گردد. از خروج تمام جفت ها مطمئن شوید. چون باقی ماندن آن در بدن حیوان سبب عفونت می گردد.

خوردن بیش از اندازه جفت باعث اختلالات گوارشی و استفراغ و به هم خوردن آب و املاح بدن سگ ماده می شود. ترشحات سیاه رنگ متمایل به سبز در روز اول زایمان عادی است و جای نگرانی نیست. این ترشحات کم کم شفاف و روشن می شوند. ترشحات سفید رنگ بعد از زایمان و بیرون آمدن توله خطرناک است و باید به دامپزشک مراجعه گردد.

سگ های ماده معمولاً توله ها را نمی خورند. ممکن است این اتفاق پس از دوران بارداری سگ به دلیل ضعیف بودن حس مادری در سگ یا زایمان نخست بودن رخ دهد. سگ در این موارد به اشتباه بند ناف را جدا و بخشی از بدن توله را نیز می خورد. با اتمام دوران بارداری سگ, بدن دمای مادر دوباره به ۳۸ تا ۳۹.۵ می رسد. دمای بیشتر از این مقدار نیز خبر از عفونت در بدن سگ می دهد.

امیدواریم در این مطلب با شرایط دوران بارداری سگ و نحوه زایمان آن به خوبی آشنا شده باشید و اگر قصد پرورش توله سگ در منزل را دارید، نکات لازم برای نگه داری آن ها را یاد گرفته باشید.

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    لینکدونی

    دسته‌ها