شهرستان درگز از گذشته تا کنون نام های مختلفی داشته است که از جمله آنها می توان به اتک، نسا، دارا گرد، باورود، درون و نیسایا اشاره کرد و به دلیل قرار گرفتن درختان گز و بیشه در این منطقه برخی علت نامگذاری آن به را به درگز می دانند اما در حقیقت این شهرستان در قرن ۳ پیش از میلادی و در زمان حکومت اشکانیان برقرار بوده است و علت نامگذاری این منطقه جنگ میان اشکانیان و سلوکیان بوده است که در این جنگ اشک اول  در این منطقه کشته می شود و محل حکومت پارت ها بوده است.  بیشتر مکان های دیدنی درگز به دوران پیش از اسلام باز می گردند.

جاذبه های تاریخی درگز        مکان های گردشگری ویژه درگز

از کدام مکان های دیدنی درگز، دیدن کنیم

علاوه بر جنبه تاریخی که در شهر درگز دیده می شود و دیار نادر شاه افشار بوده است این منطقه به دلیل هم مرز بودن با ترکمنستان دارای اهمیت بالایی نظامی و سیاسی است. این منطقه دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است.

پارک ملی تندوره:

این پارک ملی جزء ۲۳ پارک ملی در ایران است که از مکان های گردشگری درگز به شمار می رود و دارای چشم اندازهای طبیعی ویژه و زیبایی است وجود تپه ها و صخره های سنگی در این منطقه محافظت شده و گونه های نادری از حیوانات توجه هر گردشگری را به خود جلب خواهد کرد.

مکان های دیدنی درگز در طبیعت

دره چهلمیر:

در درون پارک ملی تندوره دره ها و صخره هایی قرار دارند که از بزرگترین این دره ها می توان به دره چهلمیر اشاره کرد این دره در فصل تابستان بسیار سر سبز است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

دره چهلمیر درگز

تفرجگاه امام قنبر:

بر فراز ارتفاعات الله اکبر در درگز تفرجگاه امام قنبر قرار دارد که دارای نهر آب با درختان سر سبز است این منطقه دارای چشمه های آب معدنی است که دارای خاصیت درمانی هستند.

دیدنی ها زیبای درگز

محوطه باستانی بندیان:

این منطقه از دوران ساسانیان بر جای مانده است و به عنوان یک اثر گچ بری شده از آن دروان است که نوعی آتشکده است که در آن مراسم های مختلفی برگزار می شده است و کتیبه های ارزشمندی نیز از این دوران برجای مانده است.

مکان های تاریخی درگز

بقعه علامه شهرستانی:

این بقعه آرامگاه علامه بزرگ شهرستانی است که به علوم فقه، فلسفه، حدیث و تفسیر واقف بوده است این بنا به لحاظ معماری قدیمی خود دارای ارزش است و از مکان های دیدنی درگز به شمار می رود.

درگز و مکان های دیدنی

یارم تپه:

در این تپه های باستانی آثار مهمی از اولین دوره انسان های پیش از اسلام و نحوه زندگی آنها یافت می شود سفال های نقش و نگار شده ای که از این منطقه یافت شده اند به دوران ساسانیان تعلق دارند.

درگز و جاذبه ها یآن

پلکان نادری:

در گردنه کوه های االله اکبر درگز ۹۰۰ پله با تراش کاری سنگی ایجاد شده است که سه کتیبه نیز در این منطقه دیده شده است که بیان شده است نادرشاه افشار به دلیل تردد زیاد خود در منطقه درگز این پله ها را برای راحتی عبور و مرور ایجاد کرده است.

کلت نادری درگز

از جمله دیگر جاذبه ها و مکان های دیدنی درگز می توان به قبرستان گبرها با قدمت تاریخی آن اشاره کرد که در آن آثار تاریخی ارزشمندی کشف شده است همچنین حمام جشن آباد که از دوران قاجار بر جای مانده است دارای ارزش تاریخی است.

منبع : آرگا


برچسب :

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    لینکدونی

    دسته‌ها